تصویر هاستینگ

نحوه نصب Ubuntu در سرور مجازی ۰ تا ۱۰۰

یکی از سیستم عامل های پر استفاده در سرورمجازی Ubuntu که بر پای لینوکس است. با ما همراه باشید تا با نحوه نصب Ubuntu در سرور مجازی کاملا آشنا شوید. برای نصب این سیستم عامل نیاز به مجازی سازی VirtualBox است. ویرچوال‌باکس (VirtualBox) یک نرم‌افزار محبوب مجازی‌سازی است که به شما اجازه می‌دهد چندین سیستم‌عامل را بدون نیاز به سخت‌افزار اضافی بر روی یک کامپیوتر واحد اجرا کنید.

ویرچوال‌باکس چیست؟

ویرچوال‌باکس یک نرم‌افزار مجازی‌سازی است که می‌توانید آن را بر روی سیستم‌عامل خود نصب کنید (تقریباً مانند نصب یک برنامه معمولی). این نرم‌افزار ایجاد و مدیریت ماشین‌های مجازی را پشتیبانی می‌کند که می‌توانید یک سیستم‌عامل دیگر را درون آن نصب کنید. در اصطلاح ویرچوال‌باکس، سیستم‌عاملی که ویرچوال‌باکس روی آن نصب می‌شود (به عبارت دیگر سیستم‌عامل عادی شما) با نام “میزبان” شناخته می‌شود. سیستم‌عاملی که درون ویرچوال‌باکس نصب می‌شود (درون ماشین مجازی) با نام “مهمان” شناخته می‌شود. در این آموزش، من از Linux Mint 20.3 به عنوان سیستم‌عامل میزبان استفاده خواهم کرد، اما مانند اینکه هیچ مانعی وجود ندارد که از توزیع‌های دیگر لینوکس، macOS یا ویندوز (اگر تمایل دارید) استفاده کنید.

نصب ویرچوال‌باکس

اولین کاری که باید انجام دهید، نصب ویرچوال‌باکس است. من در اینجا به جزئیات زیادی نخواهم پرداخت، زیرا دستورالعمل‌های جامعی برای همه سیستم‌عامل‌های اصلی در صفحه اصلی پروژه وجود دارد. شخصی‌اش من بسته deb را برای Ubuntu 20.04 دانلود و نصب کردم. دلیل این انتخاب این بود که نسخه ویرچوال‌باکس در مخازن Mint کمی قدیمی است و من می‌خواستم از آخرین نسخه استفاده کنم.

دانلود سرور اوبونتو

مرحله بعدی، دریافت نسخه‌ای از سرور اوبونتو است. شما می‌توانید از این لینک دانلود کنید. گزینه ۲ (نصب دستی سرور) را انتخاب کنید که یک فایل ISO با حجم ۱٫۳۷ گیگابایت را به کامپیوتر شما دانلود می‌کند. در زمان نگارش این متن، نسخه LTS فعلی سرور اوبونتو ۲۲٫۰۴ است و من قصد استفاده از آن را دارم. این نسخه تا آوریل ۲۰۲۵ پشتیبانی می‌شود و برای ۶۴ بیتی موجود است.

ایجاد یک ماشین مجازی جدید

ابتدا VirtualBox را راه‌اندازی کنید. این کار باعث باز شدن مدیر VirtualBox می‌شود، رابط کاربری که از آن به عنوان محل اداره‌ی تمامی ماشین‌های مجازی‌تان استفاده خواهید کرد. سپس بر روی گزینه “جدید” (در بالا سمت راست مدیر VirtualBox) کلیک کنید، به ماشین مجازی‌تان نامی بدهید و دو منوی کشویی باید به طور خودکار به‌روزرسانی شوند. بر روی گزینه “بعدی” کلیک کنید. حالا ویزارد از شما خواسته می‌شود که مقدار حافظه (RAM) را به مگابایت برای ماشین مجازی انتخاب کنید. من ۲ گیگابایت (۲۰۴۸ مگابایت) را انتخاب کردم. بر روی گزینه “بعدی” کلیک کنید و شما به اضافه کردن یک دیسک سخت مجازی به ماشین جدید هدایت خواهید شد. اطمینان حاصل کنید که گزینه “ایجاد یک دیسک سخت مجازی در حال حاضر” انتخاب شده باشد، سپس بر روی گزینه “ایجاد” کلیک کنید. حالا باید نوع فایل برای دیسک سخت مجازی جدید را انتخاب کنیم. مطمئن شوید که گزینه “VDI (تصویر دیسک VirtualBox)” انتخاب شده باشد و سپس بر روی گزینه “بعدی” کلیک کنید. در صفحه بعدی، شما مورد سوال قرار می‌گیرید که آیا دیسک سخت مجازی جدید باید با استفاده از روش رشد پویا (به صورت پویا تخصیص داده شود) یا اگر باید با اندازه‌ی حداکثری خود ایجاد شود. مطمئن شوید که گزینه “پویا تخصیص داده شود” انتخاب شده باشد و سپس بر روی گزینه “بعدی” کلیک کنید. در نهایت، اندازه دیسک سخت مجازی را به مگابایت انتخاب کنید. اندازه پیش‌فرض ۱۰ گیگابایت باید کافی باشد، اما اگر تمایل دارید می‌توانید این مقدار را بیشتر کنید. سپس بر روی گزینه “ایجاد” کلیک کنید. اکنون دیسک سخت ایجاد شده است و شما باید خود را در مدیر VirtualBox یافته و ماشین مجازی ایجاد شده توسط خود را در سمت چپ لیست شده مشاهده کنید.

نصب سرور اوبونتو در ماشین مجازی

اطمینان حاصل کنید که ماشین مجازی شما انتخاب شده است و بر روی دکمه “شروع” کلیک کنید. مدیر VirtualBox از شما خواسته می‌شود تا یک فایل دیسک نوری مجازی یا یک درایو نوری فیزیکی را برای شروع ماشین مجازی انتخاب کنید. بر روی پوشه‌ای که علامت پیکان به بالا در سمت راست گفتگو قرار دارد کلیک کنید، سپس فایل ISO که پیش‌تر دانلود کرده‌اید را انتخاب کنید و بر روی “شروع” کلیک کنید. فرآیند نصب اوبونتو اکنون آغاز می‌شود. این فرآیند از چند مرحله تشکیل شده است و بسیار ساده است.

صفحهٔ خوش‌آمد گویی

در اینجا باید زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید. من از زبان انگلیسی استفاده می‌کنم. به‌روزرسانی نصب‌کننده اگر به‌روزرسانی نصب‌کننده در دسترس باشد، شما می‌توانید انتخاب کنید که آن را نصب کنید یا نادیده بگیرید. من انتخاب کردم که به‌روزرسانی را نصب کنم. این عمل باعث دانلود به‌روزرسانی می‌شود و سپس نصب‌کننده مجدداً راه‌اندازی می‌شود.

پیکربندی صفحه‌کلید

در اینجا باید یک صفحه‌کلید انتخاب کنید. زیرا من از یک صفحه‌کلید آلمانی استفاده می‌کنم، از اوبونتو خواستم تا تنظیمات صفحه‌کلیدم را تشخیص دهد، که با چند سوال ساده این کار را انجام داد.

نوع نصب

بعداً باید بین نصب پیش‌فرض که شامل مجموعه‌ای از بسته‌های انتخاب‌شده است، و نسخه کم حجم که به‌صورت سفارشی‌شده با ابعاد کوچکتری طراحی شده‌است و برخی از بسته‌های اضافی حذف شده‌است، انتخاب کنید. گزینه پیش‌فرض را انتخاب کنید.

اتصالات شبکه

در اینجا اوبونتو سعی می‌کند تنظیمات رابط شبکه استاندارد را پیکربندی کند. معمولاً می‌توانید تنظیمات پیش‌فرض را قبول کرده و گزینه “اتمام” را انتخاب کنید.  

پیکربندی پروکسی

اگر سیستم شما برای اتصال به اینترنت به پروکسی نیاز دارد (من نیازی به پروکسی ندارم)، جزئیات آن را در گفتگوی بعدی وارد کنید. سپس گزینه “انجام شد” را انتخاب کنید.

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *